Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Wszyscy klikamy, podwórko Nivea wygrywamy!

Utworzono dnia 19.05.2020

 

Nasza szkoła od 22 maja 2020r. bierze udział w konkursie "Podwórko Talentów Nivea - edycja 2020". Serdecznie prosimy o wsparcie naszej inicjatywy. Klikając codziennie zwiększamy szansę wygranej.

https://podworko.nivea.pl/?gclid=EAIaIQobChMItdzXkIHH6QIVBpSyCh2_zANOEAAYASAAEgL-4PD_BwE

a  że trzeba głosować, zobaczcie sami: Nauka przez zabawę i doświadczenie

czytaj dalej na temat: Wszyscy klikamy, podwórko Nivea wygrywamy!

18.05.2020r. 100 rocznica urodzin św.Jana Pawła II

Utworzono dnia 16.05.2020

       100 lat temu  -  18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, nasz Papież, nasz święty JAN PAWEŁ II.  Na mszy sw. mieszkańcy Mazurów modlili się za wstawiennictwem Świętego i wszyscy odśpiewali Barkę przy dzwiękach  Naszej  Orkiestry Dętej.

 

 

 

 

Przy okazji swojej 1-szej  rocznicy przyjęcia Komuni Św. dzieci z klasy IV  przypomniały też przesłanie Jana Pawła II.

Zachęcamy do obejrzenia: https://www.youtube.com/watch?v=TLbn67M8WUY

oraz biografii filmowej przedstawiajacej drogę do swiętości  Karola Wojtyły: "„Karol Wojtyła – nasz Papież ” https://youtu.be/HHOX03Pmd5s

 

 

czytaj dalej na temat: 18.05.2020r. 100 rocznica urodzin św.Jana Pawła II

70 rocznica urodzin gen.Bronisława Kwiatkowskiego

Utworzono dnia 05.05.2020

         

      Dzisiaj mija 70 rocznica urodzin naszego rodaka gen.Bronisława Kwiatkowskiego - Patona naszej szkoły.

czytaj dalej na temat: 70 rocznica urodzin gen.Bronisława Kwiatkowskiego

Uczcili patrona i zmarłych strażaków

Utworzono dnia 04.05.2020

          Każdego roku mazurska Straż Pożarna czci uroczyście swego patrona św. Floriana. Choć Jego święto przypada w dniu 4 maja, to ze względów organizacyjnych łączone jest zwykle ze świętami Matki Boskiej Królowej Polski i Konstytucji 3-Maja. Tak było i tym razem.

Tuż przed godziną 11-tą rozległ się głos bębna i werbli. To znak, że strażacy z Mazurów i Korczowisk, uroczyście, ze sztandarem, maszerują z remizy do kościoła. Na Mszę świętą. Wyglądali jednak trochę inaczej niż zwykle. Na twarzach mieli obowiązkowe bawełniane maseczki, zasłaniające usta i nosy przed koronawirusem – powodującym nagłą śmiertelną chorobę COVID-19. Warto zauważyć, że kolumna strażaków po lewej miała maseczki koloru białego, kolumna po prawej koloru czerwonego. W ten sposób stworzono polskie barwy narodowe. Uznanie należy się dla tego, kto to wymyślił.

Uroczystą Sumę odprawił proboszcz ks. kan. Wiesław Dopart. Ministrantami byli członkowie mazurskiej drużyny dziecięcej działającej przy jednostce OSP. Wszyscy w odświętnych mundurach i także w biało-czerwonych maseczkach. Środek kościoła, w dwuszeregu, w rozstawie co 2 m zajmowała kolumna kilkudziesięciu strażaków z pocztem sztandarowym. Tworzyli go – prezes Czesław Białas, naczelnik Krzysztof Ozga i Stanisław Beskur. Niestety, w związku z obowiązującym ograniczeniem spowodowanym epidemią, w ławkach dużego przecież kościoła zasiadło tylko kilka osób. Byli to starsi wiekiem strażacy lub członkowie ich rodzin. Pośród nich można było dostrzec sołtysa, zasłużonego strażaka Jana Adamczyka oraz odznaczonego najwyższym odznaczeniem strażackim b. naczelnika Jana Mikołajczyka. Wszyscy w maseczkach. Chodzący z tacą kościelny, którym jest starszy wiekiem strażak, były prezes Józef Fila, chronił twarz przyłbicą.

Po Mszy św. pochód strażacki, z księdzem i organistą, przemaszerował w rytmie bębnów na cmentarz, by tam modlić się , przypomnieć i uczcić swych zmarłych druhów. To także piękny zwyczaj kultywowany od wielu lat. Przy krzyżu – pomniku strażaków uformowano dwuszereg, wraz z pocztem sztandarowym i przedstawicielami Dziecięcej Drużyny Pożarniczej. Po modlitwie proboszcza delegacje strażaków złożyły wiązankę kwiatów i znicze.

Warto przypomnieć, że mazurska OSP należy do najstarszych jednostek w gminie Raniżów a także powiecie kolbuszowskim. Liczy już 98 lat. Przez ten czas zdążyła zapisać piękne karty historii. Dobrze zasłużyła się nie tylko w obronie zabudowań, lasów i traw przed niszczącą siłą ognia, ale też w walce z powodziami i wieloma innymi zagrożeniami dla mieszkańców. Często uświetniała, lub współorganizowała uroczystości patriotyczne, religijne, szkolne i ogólno wiejskie. Na 2022 rok planowane są uroczystości jubileuszu 100-lecia.

 

                                                                                                                                                    Benedykt Popek

czytaj dalej na temat: Uczcili patrona i zmarłych strażaków

3 Maja -229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Uroczystość NMP Królowej Polski

Utworzono dnia 02.05.2020

 

 

 

 

3 maja obchodzimy 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie, i drugiej na świecie. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione. Ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku. 

3 maja przypada też uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W tym roku wypada na IV Niedzielę Wielkanocną i ma ona pierwszeństwo nad innymi uroczystościami przypadającymi w okresie wielkanocnym. Dlatego też uroczystości kościelne zostały przeniesione na 2 maja.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Jako datę zaproponowano 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Jana Kazimierza. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję – Królowę – Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.

Uroczystość ta nawiązuje do istotnych faktów z historii Polski – ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez prymasa Wyszyńskiego oraz nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej, którego dokonał obecny przewodniczący KEP z okazji 1050-lecia chrztu Polski – abp Stanisław Gądecki.

W 1908 r. papież Pius X zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii Loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski.

Po zakończeniu I wojny światowej, po uzyskaniu niepodległości przez Polskę, biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na całą Polskę. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej konstytucji, która realizowała część ślubowania króla Kazimierza.

Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 roku na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję – Królową Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu.

Ze względu na pandemię święta tę są obchodzone w nieco inny sposób, ale pamiętajmy...

czytaj dalej na temat: 3 Maja -229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Uroczystość NMP Królowej Polski

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Utworzono dnia 02.05.2020

         Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wybór dnia ma uzasadnienie historyczne. Właśnie 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie. Kolejny powód, że w komunistycznej Polsce właśnie tego dnia, po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz usuwania flag narodowych, by nie wisiały podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne, święta Konstytucji 3 Maja. 

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

 

czytaj dalej na temat: 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Niedzielne msze św.

Utworzono dnia 27.04.2020

Ze wzgledu na ograniczenia w niedzielnej mszy św. nadal nie moga uczestniczyć wszyscy wierni. Dlatego też prosi się mieszkańców, aby zastosowali się do prośby ks.proboszcza.

Dalsze informacje dot. niedzielnych mszy oraz intencje w zakładce: PARAFIA p.w. M.B.N.P.w Mazurach => OGŁOSZENIA ; INTENCJE MSZALNE

Nadal będą prowadzone transmisje niedzielnej mszy św. o godzinie 11.00 z naszego koscioła  na facebook: Parafia Mazury

 

czytaj dalej na temat: Niedzielne msze św.

Etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

Utworzono dnia 20.04.2020

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa.

czytaj dalej na temat: Etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

Obowiązek zakrywania ust i nosa.

Utworzono dnia 16.04.2020

      W związku z epidemią koronawirusa OD 16 kwietnia (czwartek) w życie wszedł  nowy przepis – obywatele mają obowiązek zakrywania ust i nosa, gdy opuszczają swoje miejsce zamieszkania. Oznacza to, że należy nosić maskę, maseczkę lub korzystać z części odzieży.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust dotyczy przebywania na drogach i placach. W uzasadnieniu do rozporządzenia podkreślono, że nakaz związany z maseczkami dotyczy nie tylko dróg publicznych. Obejmuje on przemieszczanie się pieszo, rowerem, hulajnogą, skuterem, motocyklem, komunikacją publiczną i pojazdem samochodowym (gdy jadą nim osoby niezamieszkujące i niegospodarujące wspólnie).

W celu zasłonięcia dolnej części twarzy możemy wykorzystać maseczkę wykonaną w domowych warunkach lub taką zakupioną wcześniej w sklepie czy aptece. Alternatywą dla masek i maseczek są przyłbice. Jeżeli nie mamy żadnego z tych produktów, możemy zakrywać dolną część twarzy częściami odzieży, np. chustką czy szalikiem.

Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Z tej konieczności są jednak zwolnione dzieci do ukończenia 4. roku życia, a także osoby, które nie są w stanie samodzielnie zakrywać lub odkrywać ust lub nosa.

Wiecej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zaslon-usta-i-nos

czytaj dalej na temat: Obowiązek zakrywania ust i nosa.

Chrystus Zmartwychwstał ALLELUJA

Utworzono dnia 12.04.2020

Chrystus Zmartwychwstał! – prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!

Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary
składają jej wierni uwielbień swych dary.
Odkupił swe owce Baranek bez skazy,
pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy.

Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,
choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy.
Maryjo, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam Zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

Żywego już Pana widziałam grób pusty
i świadków anielskich, i odzież, i chusty.
Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja,
a miejscem spotkania będzie Galilea.

Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy,
o Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.

czytaj dalej na temat: Chrystus Zmartwychwstał ALLELUJA

Zegar

Kalendarium

Marzec 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Bannery boczne

 

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 30

W poprzednim tygodniu: 189

W tym miesiącu: 219

W poprzednim miesiącu: 574

Wszystkich: 32355