Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

20 lat działalności "Mazurzan" w książce

Utworzono dnia 17.11.2017

       16.11.2017. w Mazurach odbyło sie spotkanie, podczas którego zespół "Mazurzanie" promował książkę wydaną z okazji 20-lecia swojej działalności. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy egzemplarz z autografami członków Zespołu.

czytaj dalej na temat: 20 lat działalności "Mazurzan" w książce

11 listopada Święto Niepodległości

Utworzono dnia 12.11.2017

        W 1918 roku po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada obchodziliśmy 99 rocznicę tego, jakże ważnego dla wszystkich  Polaków  wydarzenia. Mieszkańcy Mazurów uczcili święto wywieszając biało-czerwone flagi na swoich domach i  biorąc udział we Mszy św. po której  dzieci i młodzież z naszej szkoły pod bacznym okiem nauczycieli przybliżyli wydarzenia  sprzed blisko 100 lat w pięknym, patriotycznym programie.   O oprawę muzyczną zadbali Państwo Niezgodowie - prowadzący  Mazurskie Ognisko. Usłyszeliśmy piękne pieśni patriotyczne.                           Szkoda tylko, że z roku na rok coraz mniej Mazurzan uczestniczy w tych uroczystościach. Czyżby wolność, którą możemy się cieszyć obecnie, miała  dla nas coraz mniejsze znaczenie... 


 

czytaj dalej na temat: 11 listopada Święto Niepodległości

1 Listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych

Utworzono dnia 02.11.2017

        1-go listopada w Dzień Wszystkich Świętych - wspominamy zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia, więc są świętymi w Niebie.   2-go listopada w Dzień    Zaduszny wspominamy wszystkich wiernych zmarłych.  W tych dniach zanosimy modlitwy w intencjach naszych bliskich, którzy zakończyli życie ziemskie, na  grobach zapalamy symboliczne znicze, stawiamy kwiaty na znak pamięci. Jest to czas zadumy i refleksji.
           Na mazurskim cmentarzu już po raz dwudziesty 1 listopada została odprawiona Msza Św. koncelebrowana w intencji zmarłych, którzy spoczywają na naszej  nekropolii. Homilię wygłosił wicedziekan ks.Marek Ryba – proboszcz parafii Łowisko, który przybliżył nam jak możemy zapracować na „piękny grób”, jaka droga  zaprowadzi nas do świętości, przypomniał również o wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.
Po Mszy św. odbyła się procesja, podczas której, modliliśmy się za zmarłych, oraz zostały odmówione modlitwy wymagane do uzyskania odpustu, który możemy ofiarować za dusze naszych bliskich.

czytaj dalej na temat: 1 Listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych

14 październik - DZIEŃ NAUCZYCIELA

Utworzono dnia 14.10.2017

Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom i procownikom oświaty życzymy dużo zdrowia, pomyślności w życiu prywatnym, radości z wykonywanej pracy, cierpliwości i wytrwałości, aby służba dzieciom tym posłusznym i tym niepokornym zrodziła wiele cennych owoców, a Wam przynosiła radość i satysfakcję.

Sołtys i mieszkańcy Mazurów

czytaj dalej na temat: 14 październik - DZIEŃ NAUCZYCIELA

III Miejsce Mazurskiej OSP w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych

Utworzono dnia 04.09.2017

           03.09.2017r. na stadionie w Raniżowie odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Mazurska drużuna pod komendą Rafała Makusaka miała najlepszy czas w sztafecie jak również w ćwiczeniu bojowym. Ostatecznie po wielkim niezdecydowaniu sędziów zajeła  3 miejsce, pokonując drużyny z  Porąb Wolskich, Woli Raniżowskiej, Posuch i Raniżowa.  Przegrali tylko z OSP Zielonka i Staniszewskie, chociaż dla nas są i tak wygranymi .         Podczas zawodów druh OSP Mazury - Jan Mikołajczyk został odznaczony medalem: Złoty Znak Związku OSP RP, przyznanym przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP. 

czytaj dalej na temat: III Miejsce Mazurskiej OSP w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych

Dożynki Diecezjalne 27.08.2017.r.

Utworzono dnia 28.08.2017

         27.08.2017r. w Parku Papieskim przy Rzeszowskiej Katedrze odbyły się kolejne „Dożynki Diecezjalne”. W tegorocznych dożynkach uczestniczyły 83 delegacje z całej diecezji rzeszowskiej, przywożąc ze sobą 97 wieńców, jako podziękowanie za tegoroczne zbiory. Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. Jerzy Uchman – diecezjalny duszpasterz rolników – w przywiał przybyłych do Rzeszowa rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy, oraz obecnych na Mszy św. parlamentarzystów, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe.  Mszy świętej przy rzeszowskiej Katedrze przewodniczył biskup Jan Wątroba, który dziękował rolnikom za miłość do ziemi i trud jej uprawiania, pobłogosławił przyniesione płody. Po błogosławieństwie poszczególne delegacje, przedstawiane przez ks. Jana Szczupaka – wikariusza biskupiego ds. społecznych, prezentowały swoje wieńce.    W uroczystościach dożynkowych wzięła udział tez delegacja z naszej Parafii. Panie z KGW w Lasowiackich strojach i Panowie z OSP w Mazurach z dwoma wieńcami reprezentowali naszą wioskę.

 

czytaj dalej na temat: Dożynki Diecezjalne 27.08.2017.r.

15.08.2017r. Wniebowzięcie Najświetszej Maryi Panny- Świeto Matki Bożej Zielnej

Utworzono dnia 16.08.2017

      Święto Matki Bożej Zielnej - to najstarsze święto Maryjne. W Polsce obchodzone od IX wieku. Kłosy zbóż, owoce i kwiaty są symbolem duchowej dojrzałości i pełni łask, jakimi Maryję obdarzył Bóg. W tym dniu przynosimy do naszych swiątyń tzw."ziela" - wiązanki zbóż, ziół, kwiatów, owoców ziemi i pracy ludzi, by podziękować Matce Bożej za pomoc i opiekę nad ludźmi i plonami. Specjalnym darem są wieńce dożynkowe.    W naszej parafii, jak juz od wielu lat, tak i w tym roku zespół "Mazurzanie"  przygotował dwa wieńce, tradycyjną  "kopułę" i "mendel", który jak się okazało jest bardzo bliski sercu naszego Proboszcza, zwany w Jego rodzinnych stronach "półkopką".

 

czytaj dalej na temat: 15.08.2017r. Wniebowzięcie Najświetszej Maryi Panny- Świeto Matki Bożej Zielnej

Kalwaria Pacławska - Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Utworzono dnia 14.08.2017

       Co roku od 11 do 15 sierpnia na „Jasną Górę Podkarpacia”, przybywają tysiące wiernych z różnych miast Polski oraz Ukrainy i Słowacji, aby wziąć  udział w Wielkim Odpuście Wniebowziecia Najswietszej Maryi Panny.  13.08.2017r. kilkadziesiąt mieszkańców naszej wioski,  również wyruszyło na Pielgrzymkę do Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Wzięli udział w „Dróżkach Pogrzebu Matki Bożej” pod przewodnictwem naszego Proboszcza ks. Wiesława Doparta, Koronce do Miłosierdzia Bożego, Mszy św. oraz wysłuchali koncertu Orkiestry Kalwaryjskiej. W godzinach wieczornych umocnieni i pełni wrażeń powrócili do Mazurów.

 

czytaj dalej na temat: Kalwaria Pacławska - Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

"Mazurzanie" na "Podkarpackim Weselu" w Rymanowie Zdroju

Utworzono dnia 31.07.2017

30 lipca 2017 r. Zespół "Mazurzanie" wraz z Kapelą "Raniżowianie" wzięli udział w XI edycji Wesela Podkarpackiego, organizowanego przez WDK w Rzeszowie i GOK w Rymanowie. W parku nad Czarnym Potokiem w Rymanowie Zdroju, zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć, jak wyglądało tradycyjne, wiejskie wesele na początku XX wieku w naszym regionie. Na program złożyły się następujące części: zmówiny, wiechowiny, swaszczyny, przyjazd do młodej, błogosławieństwo, wyjście i powrót z kościoła, brama weselna, przywitanie młodych, tańce i bitka weselna, oczepiny, kołacz, zbieranie na wianek, wiecha oraz poprawiny. Obrzęd weselny przedstawiły zespoły: Zespół Ludowy  "Sonina" i  "Folusz" oraz Zespoły obrzędowe "Futomianie", "Mazurzanie" i "Rymanowianie". Zespół " Mazurzanie" w nieco powiększonym składzie, wraz z Kapelą " Raniżowianie" przypomniał "zmówiny", oraz zbieranie na wianek.

Foto relacja w zakładce: ZESPÓŁ OBRZĘDOWY "MAZURZANIE" - Aktualności

czytaj dalej na temat: "Mazurzanie" na "Podkarpackim Weselu" w Rymanowie Zdroju

III miejsce "Mazurzanek" na XXII Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie

Utworzono dnia 03.07.2017

       02.07.2017r. Panie z zespołu "Mazurzanie" wzięły udział w XXII Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie. Panie przedstawiły 3 piosenki, wykonanie których zapewniło im III miejsce w kategorii: zespoły a'capella .W tegorocznej edycji przeglądu  wzięło udział  27 zespołów śpiewaczych z woj. podkarpackiego, które zaprezentowały tradycyjne pieśni i przyśpiewki ludowe w dwóch kategoriach: zespoły a'capella i zespoły z akompaniamentem. Jury w składzie: Beata Adamczyk – pedagog i muzyk, Jerzy Dynia – muzyk i folklorysta, Maria Kula – etnograf i instruktor WDK w Rzeszowie,  przyznało po 3 miejsca i 3 wyróznienia w każdej z kategorii. Przy tak dużej ilości zespołów sukces "Mazurzanek" jest tym większy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

czytaj dalej na temat: III miejsce "Mazurzanek" na XXII Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie

Zegar

Kalendarium

Sierpień 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 157

W poprzednim tygodniu: 76

W tym miesiącu: 294

W poprzednim miesiącu: 286

Wszystkich: 10748