Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

HISTORIA

Czcionka:

   

W marcu 2017 mija dwadzieścia lat od powstania naszego zespołu. Założycielką zespołu jest Emilia Adamczyk przy wsparciu męża Jana. Tutaj należy sięgnąć pamięcią wstecz i wspomnieć naszych w spaniałych przodków.

Nasza miejscowość ma bogate tradycje w zakresie przygotowania widowisk i przedstawień. W okresie przedwojennym z chwilą powstania u nas parafii proboszcz tutejszej parafii śp, Ks. Stanisław Bąk założył Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. Była to na tamte czasy jedyna forma rozrywki kultywowania folkloru ,dawnych zwyczajów ludowych. Przygotowywali przedstawienia ,śpiewali dawne pieśni . W latach 50 – Mazury miały szczęście pozyskać wspaniałych społeczników: kierownika Szkoły Podstawowej w Mazurach   Jana Jagodzińskiego i jego żonę Zofię . Z ich inicjatywy powstał zespól teatralny który przygotował i wystawił kilka sztuk takie jak  „Zemsta” A. Fredry – „Ożenek” M. Gogola oraz „Halapacz i Halapaczki”. W latach 80 – tych członkinie Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały sztukę „Skubaczki” która została pokazana w Mazurach oraz sąsiednich miejscowościach .Członkinie naszego koła przejawiały chęć kultywowania dawnych zwyczajów i obrzędów ludowych .I tak w roku 1997 oficjalnie powstał zespół „Mazurzanie. Spotkanie z okazji święta Kobiet 8-go marca można uznać za datę rozpoczęcia działalności. Wtedy to panie zadeklarowały że chcą takiego zespołu i wpisały się na listę chętnych. Zespół za cel obrał sobie podtrzymywanie rodzinnego folkloru , odszukanie dawnych pieśni ludowych, zwyczajów i obrzędów związanych z naszą wsią i okolicą . Zespól działa pod patronatem GOKSiR w Raniżowie, który  udziela nam  pomocy merytorycznej i finansowej. Premierowy występ naszego zespołu miał miejsce 3 maja 1997r. tego samego roku w Mazurach na uroczystym oddaniu gazociągu. Wystąpiły w strojach rzeszowskich: Maria Białas - Halina Czułyt – Anna Rosół – Ewa Starzyk – Maria Andrysiewicz – Anna Skwira – Zofia Fila – Genowefa Makusak – Emilia Adamczyk – Alicja Adamczyk -  Monika Dec -  Helena Bębenek -  przygrywał  Jan Woś .

W czerwcu tego samego roku zespół wystąpił na Międzywojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie i odniósł duży sukces zdobywając wyróżnienie i nagrodę pieniężną którą przeznaczono na uszycie strojów lasowiackich.  Tak jest do chwili obecnej  czerwiec to czas przygotowań śpiewu starych pieśni obrzędowych ,weselnych i życzących. „Mazurzanki” uczestniczą w tych przeglądach od początku swojej działalności  i odnoszą spore sukcesy i tak  na przestrzeni tych lat zespół otrzymał nagrody.

dziewięciokrotnie    I miejsce 1998 , 2000 , 2001 , 2004 , 2005 , 2007 , 2008 , 2010 , 2014

dwukrotnie               II miejsce 1999 , 2002

dwukrotnie               III miejsce

jeden raz                   I stopnia wyróżnienie

W roku 2010 został wprowadzony nowy regulamin z czego wynika że zespół zwycięski ma

3-letnią karencję mogliśmy wystąpić dopiero w 2014r. i znowu sukces I nagroda . Początkowo nasz zespół zajmował się tylko śpiewem , z czasem zaczęliśmy wciągać naszych mężów oraz synów tworząc obrzędy . Na przełomie roku 1997/98 przygotowaliśmy „Kolędę z Rajem” z  przedstawieniem tym występowaliśmy cały styczeń . W odtwarzaniu kolęd trwamy do chwili obecnej . Na przestrzeni tych lat wyczerpaliśmy chyba wszystkie wersje kolędnicze naszych ojców i dziadków z którymi odwiedzamy domy w okresie godnich świąt . Były to kolędy  Herody , kolęda z Turoniem , Szczodroki , kolęda z Rajem , kolęda z Kozą . Do zespołu dołączyli  wtedy  Józef  Fila z żoną Marią Henryk Makusak oraz Stefania Sondej.  Józef Fila od samego początku do chwili obecnej to niezastąpiony król .Do wystawienia kolęd,  prezentacji wieńców dożynkowych w różnym okresie zapraszaliśmy młodzież męską  i żeńską.  Każdego roku zespół bierze udział w Między wojewódzkim Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej . Komisja ocenia zgodność tekstów, gwary, muzyki, strojów, rekwizytów z tradycją danego regionu oraz ogólny wyraz artystyczny. Odnosimy tu również spore sukcesy, otrzymując czołowe miejsca . Wspomnę tu o tym, że premiera kolędy odbywa się u nas w Mazurach . Zapraszamy także młodszych kolędników ze szkoły Podstawowej w Mazurach i wspólnie kolędujemy. Sala jest wypełniona po brzegi z czego się bardzo cieszymy.

Czas wiosny to przygotowanie do Wojewódzkiego Konkursu „Ludowe Obrzędy i Zwyczaje Ludowe” organizowany przez WDK w Rzeszowie. Celem konkursu jest ochrona i popularyzacja starych obrzędów i zwyczajów Ludowych . Na przestrzeni tych lat 20 lat przygotowaliśmy szereg obrzędów związanych z kulturą lasowiacką . Były to „ Okrężne w Mazurach”, „Wigilia Lasowiacka”, „Kiszenie Kapusty” , „Obróbka Lnu”, „Wesele Lasowiackie”, „Obrzędy Wielkiego Tygodnia”, oraz „Zmówiny”. Tu głównym wątkiem jest targ o wiano panny młodej przeplatane starymi pieśniami obrzędowymi. Za widowiska te otrzymaliśmy 5-krotnie pierwsze miejsce to świadczy o ogromie pracy włożonej w te przedstawienia .

W roku 1999 wzięliśmy udział w największym i najbardziej prestiżowym festiwalu w Polsce związanym z folklorem a to Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą . Każdego roku przez trzy dni uliczki starego Kazimierza stają się barwne i rozśpiewane, a to za sprawą zespołów z całej Polski . Zespoły  te prezentują swoje regionalne  stroje  ludowe, gwarę i pieśni . Dobry śpiew oraz autentyczne ludowe pieśni gwara lasowiacka wywarły na jurorach duże wrażenie przyznając nam III nagrodę.

 Lipiec dla nas to czas przygotowania kłosów na wieńce dożynkowe. Robimy to przed żniwami kiedy kłosy są dorodne, ale jeszcze nie pochylone. Każdego roku wijemy 2 wieńce dożynkowe w różnych kształtach . Były już u nas  kapliczki, krzyż, łódź, korona, dzbany w różnych kształtach, orzeł, makieta naszego kościoła, makieta Polski, dziesiątek, mendel , oraz tradycyjna kopuła . Wieńce te wykonujemy przed "Zielną", trwa to zazwyczaj cały tydzień . Rano w "Zielną" dekorujemy świeżymi kwiatami i uroczyście z całym zespołem niesiemy do kościoła . Przed mszą św. Ksiądz wychodzi po nas przed kościół i ze śpiewem „Plon niesiemy plon , Panu Bogu w dom” wchodzimy do kościoła. W tym dniu nasze dziewczęta z zespołu czytają lekcję i śpiewają psalmy . Gospodarze z zespołu składają dary ofiarne tj. bochen chleba, wino mszalne, oraz owoce ziemi . Są to nasze jakby lokalne dożynki .

Z wieńcami tymi braliśmy udział w gminnych dożynkach i tam obdarowujemy  nimi zasłużone osoby .Na przestrzeni tych lat wieńce darowaliśmy;  wójtowi, posłowi, senatorowi, staroście powiatu, naszemu księdzu, dyrektorowi naszej szkoły, sołtysowi, radnym z naszej wioski .Jaka wielka szkoda ze od kilku lat włodarze naszej gminy zaprzestali kultywować te piękny obyczaj żniwny, a nasze wieńce zdobią Izbę Regionalną. Każdego roku bierzemy udział z tymi wieńcami w „Podkarpackim Konkursie Wieńca Dożynkowego” w Radomyślu Wielkim. Na przestrzeni 20 lat otrzymaliśmy  6-krotnie I miejsce,3-krotnie II i 2-krotnie III .

Mieliśmy wielką przyjemność i satysfakcję uczestniczyć 12 września 2004r. w Dożynkach Prezydenckich w Spale woj. Łódzkim . Nasz zespół reprezentował woj. Podkarpackie. Na tę ważną imprezę uwiliśmy wieniec tradycyjny w kształcie kopuły z czterech podstawowych zbóż udekorowany kwiatami. W dniu poprzedzającym główny ceremoniał odbył się konkurs wieńca i tam otrzymaliśmy wyróżnienie I  stopnia.  Główne uroczystości poprzedziła msza św. w kościele parafialnym z udziałem władz państwowych, następnie przemarsz na stadion gdzie była dalsza część uroczystości. Były przemówienia prezydenta, ministra rolnictwa, a oprawę muzyczną przygotował zespół Ludowy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Następnie prezydent wraz z małżonką odwiedzał wszystkie grupy wieńcowe - ten uścisk dłoni prezydenta i małżonki to chwile bardzo miłe które się pamięta .

Młodsza grupa z naszego zespołu brała udział w Ogólnopolskim Festiwalu „ Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych” w Bukowsku . Młode Mazurzanki wystąpiły po raz pierwszy 2000r do 2008r, ponieważ barierą jest wiek 18 lat. Zdobyły trzykrotnie  I miejsce, dwukrotnie II miejsce oraz wyróżnienia. Występowały: Danuta Stępień, Monika Dec, Ewa Jaworska, Edyta Potocka, Alicja Adamczyk.

Mazurzanki wzięły także udział w Ogólnopolskim Festiwalu „Sabałowe Bajanie” w Bukowinie Tatrzańskiej w 2003r. Otrzymały tam pierwsze miejsce i złotą spinkę w grupie dorosłych, oraz II miejsce dziewczęta.

Nasz  zespół 2002r. brał udział w XXVII  Sejmiku Teatrów  Wsi Polskiej  w Tarnogrodzie. Zaprezentowaliśmy przedstawienie pt. „Kiszenie Kapusty”, które zostało dobrze przyjęte i wysoko ocenione przez komisję artystyczną oraz publiczność. Po zakończeniu przedstawień odbywają się zajęcia warsztatowe z Radą Artystyczną na których ocenia się widowiska wskazując na to co jest dobre, a co należy poprawić. Są to dla nas bardzo cenne wskazówki do dalszej pracy. Ponownie braliśmy udział w XXXI Sejmiku 2006r, przedstawiając” Obróbkę Lnu” .

Tutaj spotkała nas miła niespodzianka i satysfakcja bo zakwalikowano nas do finału, który miał miejsce w październiku tego samego roku. Widowisko zostało wysoko ocenione i otrzymaliśmy nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieliśmy zaszczyt  i przyjemność wsiąść udział w Sejmiku Teatrów Wiejskich w bieżącym roku w dniach od 5 - 7 lutego wystawiając „Wigilię Mazurską”.

Bardzo ważnym wydarzeniem artystycznym  dla zespołu był udział w widowisku plenerowym  pt. „ Wesele Podkarpackie” w Rymanowie  Zdroju. Po raz pierwszy wzięliśmy udział w roku 2010 wspólnie z grupą taneczną „ Lesiacy” oraz kapelą „ Raniżowianie”. Nasz zespół  prezentował powitanie młodych chlebem i solą po ślubie oraz gościnę weselną . Młodzi „Lesiacy” przedstawili piękne tańce weselne z przyśpiewkami, nie zabrakło tradycyjnej bitki  weselnej. Następne lata w których uczestniczyliśmy w weselu przedstawialiśmy:

-  rok 2012 – błogosławieństwo młodej pary oraz powitanie po ślubie 

-  rok 2013 -  gościna weselna, mowa weselna starosty i oczepiny

-  rok 2014 -  orszak weselny z kościoła , powitanie młodych, zbieranie na wianek 

Udział w tym widowisku uważamy za wielki zaszczyt i wyróżnienie, które dostarczyło nam wiele miłych wrażeń, doznanych w gronie znanych zespołów.  

 Wspomnę jeszcze o ważnym wydarzeniu. Otóż w grudniu 1999 r. w Szkole Podstawowej w Mazurach zespół przygotował obrzęd starodawnej wigilii  lasowiackiej, a ogólnopolski pierwszy  program  Polskiego radia na czele z red. Teresą Łozińską nagrał ten obrzęd.  Premiera  miała miejsce w wigilię, akurat wtedy wypadła niedziela w programie pt. „Kiermasz pod Kogutkiem”. Jest to dla nas duże wyróżnienie i zaszczyt. Odezwały się w tym dniu telefony od naszych rodzin z całej Polski z gratulacjami. Sam obrzęd wigilii jest oparty na autentycznych wierzeniach i zwyczajach ludowych, z zachowaniem tradycyjnych pieśni, strojów i rekwizytów, dlatego spotkał się  wielkim uznaniem. W roku 2001 i 2007 otrzymaliśmy I nagrody za wystawienie go na Wojewódzkim Przeglądzie Obrzędów i Zwyczajów Ludowych.    

Był również  wystawiany kilka razy dla mieszkańców Mazurów, Raniżowa i Woli Raniżowskiej. W 2008 r. obrzęd ten był wystawiony dla Urzędu Marszałkowskiego na okoliczność zaprezentowania Stołów Wigilijnych, gdzie uplasowaliśmy się na III miejscu. Nasz Zespół  oprócz działalności scenicznej prowadzi działalność edukacyjną, poprzez udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną, pokazach jadła tradycyjnego, prezentacjach, warsztatach, seminariach, czy też nagrywając audycje radiowe i telewizyjne, o których w tak skromnych ramach nie sposób więcej napisać. Wspomnę tylko o Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, gdzie często bywamy, a współpraca układa się bardzo dobrze.

Z okazji 10 - lecia Zespołu w roku 2007, w wyniku ciężkiej pracy Zespołu powstała „Mazurska Izba Regionalna”. Przekazano nam budynek po przedszkolu, po adaptacji (wymiana okien, podłogi, malowanie) przystosowaliśmy go do naszych potrzeb. Mieliśmy zgromadzonych dużo rekwizytów, które wykorzystywane były do wystawienia obrzędów  scenicznych.  Część  sprzętów gospodarstwa domowego ofiarowali mieszkańcy naszej wioski i nadarzyła  się okazja aby te rekwizyty znalazły godne miejsce. Izba nasza pełni rolę edukacyjną i historyczną . Często jest odwiedzana przez  młodzież szkolną, rodzinne wycieczki i licznych turystów, którzy się zapędzają  w nasze strony. Należy wypomnieć, że o naszym zespole są napisane trzy prace magisterskie, natomiast w prasie ukazało się wiele pochlebnych  artykułów. Na przestrzeni tych lat otrzymaliśmy dwie bardzo ważne,

prestiżowe nagrody od Marszałka Województwa Podkarpackiego.  W 2004 roku za całokształt  działalności  i w 2007 za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości  artystycznej.  W 2011 r. do Zespołu dołączyły  Kazimiera Kaczor, Teresa Szymanek oraz dwie młode „Mazurzanki” Karolina Woś i Anita Śliż. Starsze dziewczęta, które od początku z nami współpracowały są coraz bardziej nieuchwytne, ponieważ pracują, zakładają rodziny, dlatego pozyskujemy nowe osoby. W 2011 r. odeszła od nas pani Zofia Fila ze względu na stan zdrowia. Pracowała  z nami od początku, za co jej bardzo dziękujemy. W roku 2014 dołączyły do nas Renata Śliż i Kiełb Ola.

Praca w Zespole jest dla nas ważna. Przynosi nam zadowolenie i satysfakcję. Poprzez  naszą  działalność nie zaginą stare pieśni ludowe, zwyczaje, stroje oraz gwara, którą  pielęgnujemy. Wspomnę  że konsultantką naszą jest pani Jola Dragan z Muzeum Kultury  Ludowej w Kolbuszowej.

Z okazji tego pięknego  Jubileuszu życzę całemu Zespołowi wytrwałości optymizmu do dalszej owocnej pracy.

                                     Emilia Adamczyk                                                                                                                                                                  kierowniczka Zespołu

 

 

 

15-lecie Zespołu "MAZURZANIE"

       W marcu 2012 roku minęło 15 lat od powstania naszego Zespołu. Spotkanie przed laty, z okazji Święta Kobiet 8-go marca można uznać za datę rozpoczęcia działalności. Wtedy to panie zadeklarowały, że chcą takiego zespołu i wpisały się na listę chętnych.

          Zespół obrał sobie za cel podtrzymywanie rodzimego folkloru, odszukanie dawnych pieśni ludowych, zwyczajów i obrzędów związanych z naszą wioską i okolicą. Działa on pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Raniżowie, który udziela mu pomocy merytorycznej i finansowej. Premierowy występ naszego Zespołu miał miejsce 3 maja 1997 roku, podczas uroczystości oddaniu gazociągu w Mazurach. W strojach rzeszowskich wystąpiły: Maria Białas, Halina Czułyt, Anna Rosół, Ewa Starzyk, Maria Andrysiewicz, Anna Skwira, Zofia Fila, Genowefa Makusak, Emilia Adamczyk, Alicja Adamczyk, Monika Dec, Helena Bębenek. Przygrywał na akordeonie Jan Woś.

 

Zespół śpiewaczy „Mazurzanie” podczas występu w Dynowie w 2010 r. Od lewej: Emilia Adamczyk – kierowniczka zespołu, Genowefa Makusak, Kazimiera Kaczor, Karolina Wielgosz, Katarzyna Kołodziej, Stefania Sondej, Zofia Fila, Maria Fila.

 

          W czerwcu tego samego roku Zespół wystąpił na Międzywojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie i odniósł duży sukces - zdobywając wyróżnienie i nagrodę pieniężną, którą przeznaczono na uszycie strojów lasowiackich. Tak jest do chwili obecnej. Czerwiec to czas przygotowań śpiewu starych pieśni obrzędowych, weselnych i życzących. „Mazurzanki” uczestniczą w tych przeglądach od początku swojej działalności i odnoszą spore sukcesy. Na przestrzeni tych 15 lat Zespół otrzymał nagrody - ośmiokrotnie I miejsce, dwukrotnie II miejsce, dwukrotnie III miejsce, jeden raz wyróżnienie I stopnia. W roku 2010 został wprowadzony nowy regulamin, z którego wynika, że zespół zwycięski ma 3 letnią „karencję”. Możemy wystąpić dopiero w 2013 r. Mają nas po prostu dosyć w dobrym tego słowa znaczeniu.

 

Wieńce dożynkowe wykonane przez członków Zespołu „Mazurzanie” na Zielną 2009 r. Po lewej w kształcie starego rzeźbionego ula, po prawej w kształcie monstrancji.

 

          Początkowo nasz Zespół zajmował się tylko śpiewem. Z czasem zaczęliśmy wciągać naszych mężów oraz synów tworząc obrzędy. Na przełomie roku 1997/98 przygotowaliśmy „Kolędę z Rajem”. Z przedstawieniem tym występowaliśmy cały styczeń. W odtwarzaniu kolęd trwamy do chwili obecnej. Na przestrzeni tych lat wyczerpaliśmy chyba wszystkie wersje kolędnicze naszych ojców i dziadków, z którymi odwiedzamy domy w okresie godnich świąt. Były to kolędy Herody, kolę- da z Turoniem, Szczodroki, kolęda z Rajem, kolęda z Kozą. Do Zespołu dołączyli Józef Fila z żoną Marią, Henryk Makusak oraz Stefania Sondej. Józef Fila od samego początku do chwili obecnej to niezastąpiony król. Do wystawienia kolęd oraz prezentacji wieńców dożynkowych w różnym okresie zapraszaliśmy mazurską młodzież, męską i żeńską. Każdego roku Zespół bierze udział w Międzywojewódzkim Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej. Komisja ocenia zgodność tekstów, gwary, muzyki, strojów, rekwizytów z tradycją danego regionu oraz ogólny wyraz artystyczny. Odnosimy tu również spore sukcesy otrzymując czołowe miejsca. Wspomnę o tym, że premiera kolędy odbywa się u nas w Mazurach. Zapraszamy także młodszych kolędników ze Szkoły Podstawowej w Mazurach i wspólnie kolę- dujemy. Sala jest wypełniona po brzegi, z czego się bardzo cieszymy.

 

Izba Regionalna zorganizowana przez członków Zespołu Obrzędowego „Mazurzanie” stanowi swego rodzaju mini muzeum etnograficzne. Na zdjęciu – łóżko i łóżeczko dla dziecka.

 

          Czas wiosny to przygotowanie do Wojewódzkiego Konkursu „Ludowe Obrzędy i Zwyczaje Ludowe” organizowanego przez WDK w Rzeszowie. Celem konkursu jest ochrona i popularyzacja starych obrzędów i zwyczajów ludowych. Na przestrzeni tych 15 lat przygotowaliśmy szereg obrzędów związanych z kulturą lasowiacką. Były to „Okrężne w Mazurach”, „Wigilia Lasowiacka”, „Kiszenie Kapusty”, „Obróbka Lnu”, „Wesele Lasowiackie”, „Obrzędy Wielkiego Tygodnia”. Obecnie jesteśmy w trakcie prób, odtwarzając starodawne „Zmówiny”. Tu głównym wątkiem jest targ o wiano panny młodej przeplatane starymi pieśniami obrzędowymi. Za widowiska te otrzymaliśmy pięciokrotnie I miejsce. To świadczy o ogromie pracy włożonej w te przedstawienia.

          W roku 1999 wzięliśmy udział w największym i najbardziej prestiżowym festiwalu w Polsce, związanym z folklorem - Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Każdego roku przez 3 dni uliczki starego Kazimierza stają się barwne i rozśpiewane, a to za sprawą zespołów z całej Polski. Prezentują się w swoich regionalnych strojach ludowych. Dobry śpiew oraz autentyczne ludowe pieśni, gwara lasowiacka, wywarły na jurorach duże wrażenie, skoro przyznali nam III nagrodę. Lipiec dla nas to czas przygotowania kłosów na wieńce dożynkowe. Robimy to przed żniwami, kiedy kłosy są dorodne ale jeszcze nie pochylone. Każdego roku wijemy 2 wieńce dożynkowe, w różnych kształtach. Były już u nas kapliczki, krzyż, łódź, korona, dzbany w różnych kształtach, orzeł, makieta naszego kościoła, kontury polski, dziesiątek, mendel, oraz tradycyjna kopuła. Wieńce te wykonujemy przed Zielną. Trwa to zazwyczaj cały tydzień. Rano w Zielną dekorujemy świeżymi kwiatami i uroczyście z całym Zespołem niesiemy do kościoła. Przed Mszą św. ksiądz wychodzi po nas przed kościół i ze śpiewem „Plon niesiemy plon, Panu Bogu w dom…” wchodzimy do kościoła. W tym dniu nasze dziewczęta z Zespołu czytają lekcję i śpiewają psalmy. Gospodarze z Zespołu składają dary ofiarne tj. bochen chleba, wino mszalne, oraz owoce ziemi. Są to nasze jakby lokalne dożynki. Z wieńcami tymi bierzemy udział w gminnych dożynkach i tam obdarowujemy nimi zasłużone osoby. Na przestrzeni tych lat wieńce darowaliśmy: wójtowi, posłowi, senatorowi, staroście powiatu, naszemu księdzu, dyrektorowi naszej szkoły, sołtysowi, radnym z naszej wioski. Każdego roku bierzemy udział z tymi wieńcami w „Podkarpackim Konkursie Wieńca Dożynkowego” w Radomyślu Wielkim. Na przestrzeni 15 lat otrzymaliśmy sześciokrotnie I miejsce, trzykrotnie II i dwukrotnie III.

 

Kierowniczka Zespołu Emilia Adamczyk rozmawia z panią prezydentową Jolantą Kwaśniewską. Ogólnopolskie Dożynki w Spale, 2004 rok.

 

          Mieliśmy wielką przyjemność i satysfakcję uczestniczyć 12 września 2004 r. w Dożynkach Prezydenckich w Spale, w woj. łódzkim. Nasz Zespół reprezentował województwo podkarpackie. Na tę ważną imprezę uwiliśmy wieniec tradycyjny, w kształcie kopuły z czterech podstawowych zbóż, udekorowany kwiatami. W dniu poprzedzającym główny ceremoniał odbył się konkurs wieńca i tam otrzymaliśmy wyróżnienie I stopnia. Główne uroczystości poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym z udziałem władz państwowych. Następnie przemarsz na stadion, gdzie odbyła się dalsza część. Były przemówienia prezydenta, ministra rolnictwa. Oprawę muzyczną przygotował zespół ludowy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Następnie prezydent, wraz z małżonką, odwiedzał wszystkie grupy wieńcowe. Ten uścisk dłoni pary prezydenckiej to są chwile, które się długo pamięta. Młodsza grupa naszego Zespołu brała udział w Ogólnopolskim Festiwalu „Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych’’ w Bukowsku. Młode Mazurzanki wystąpiły po raz pierwszy 2000 r. do 2008 r. ponieważ barierą jest wiek 18 lat. Zdobyły tam trzykrotnie I miejsce, dwukrotnie II miejsce oraz wyróżnienia. Występowały: Danuta Stępień, Monika Dec, Ewa Jaworska , Edyta Potocka, Alicja Adamczyk. „Mazurzanki” wzięły udział także w Ogólnopolskim Festiwalu „Sabałowe Bajanie” w Bukowinie Tatrzańskiej, w dniu 8 sierpnia 2003 r. Otrzymały tam I miejsce i złotą spinkę w grupie dorosłych oraz  II miejsce dziewczęta.

          Wspomnę jeszcze o ważnym wydarzeniu. Otóż w grudniu 1999 r. w Szkole Pod- stawowej w Mazurach Zespół przygotował obrzęd starodawnej wigilii lasowiackiej a Ogólnopolski Program I Polskiego radia na czele z red. Teresą Łozińską nagrał ten obrzęd. Premiera miała miejsce w wigilię, akurat wtedy wypadła niedziela w programie  „Kiermasz pod Kogutkiem”. Jest to dla nas duże wyróżnienie i zaszczyt. Odezwały się w tym dniu telefony od naszych rodzin z całej Polski z gratulacjami. Sam obrzęd wigilii jest oparty na autentycznych wierzeniach i zwyczajach ludowych, z zachowaniem tradycyjnych pieśni, strojów i rekwizytów. Dlatego cieszy się wielkim uznaniem. W roku 2001 i 2007 otrzymaliśmy I nagrody za wystawienie go na Wojewódzkim Przeglądzie Obrzędów i Zwyczajów Ludowych. Był również wystawiany kilka razy dla mieszkańców Mazurów, Raniżowa i Woli Raniżowskiej. W 2008 r. obrzęd ten był wystawiony dla Urzędu Marszałkowskiego na okoliczność zaprezentowania Stołów Wigilijnych, gdzie uplasowaliśmy się na III miejscu.

          Nasz Zespół oprócz działalności scenicznej prowadzi działalność edukacyjną, po- przez udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną, pokazach jadła tradycyjnego, prezentacjach, warsztatach, seminariach, czy też nagrywając audycje radiowe i telewizyjne, o których w tak skromnych ramach nie sposób więcej napisać. Wspomnę tylko o Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, gdzie często bywamy a współpraca układa się bardzo dobrze. Z okazji 10 - lecia Zespołu w roku 2007, w wyniku ciężkiej pracy powstała „Mazurska Izba Regionalna”. Przekazano nam budynek po przedszkolu. W wyniku adaptacji – wymiany okien, podłogi, malowania przystosowano do naszych potrzeb. Mieliśmy zgromadzonych dużo rekwizytów, które wykorzystywane były do wystawienia obrzędów scenicznych. Część sprzętów gospodarstwa domowego ofiarowali mieszkańcy naszej wioski i nadarzyła się okazja aby te rekwizyty znalazły godne miejsce. Izba nasza pełni rolę edukacyjną. Często jest odwiedzana przez młodzież szkolną, rodzinne wycieczki i licznych turystów, którzy się zapędzą w nasze strony.

Wręczenie dyplomów uznania dla „Mazurzan”, podczas uroczystości gminnych na stadionie w Raniżowie. Od lewej stoją: Wójt J. Niemczyk, przewodniczący Rady D. Fila, prezes Stowarzyszenia M. Indyk, poseł Z. Chmielowiec

 

„Mazurzanki” z marszałkiem Cholewińskim tuż po wręczeniu nagrody.

Gminny Dzień Seniora zorganizowany przez „Mazurzan” dniu 8 marca 2011 roku. Pierwszy od prawej dyrektor GOKSiR w Raniżowie Stanisław Samojedny. Z tyłu Kapela „Raniżowianie”

 

          Należy wypomnieć, że o naszym Zespole są napisane prace magisterskie. W prasie ukazało się wiele artykułów. Na przestrzeni tych lat otrzymaliśmy dwie bardzo ważne, prestiżowe nagrody od Marszałka Województwa Podkarpackiego: W 2004 roku za całokształt działalności i w 2007 za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.

          W 2011 r. do Zespołu dołączyły Kazimiera Kaczor, Teresa Szymanek oraz dwie młode „Mazurzanki” Karolina Woś i Anita Śliż. Starsze dziewczęta, które od początku z nami współpracowały są coraz bardziej nieuchwytne, ponieważ pracują, zakładają rodziny, dlatego pozyskujemy nowe osoby. W 2011 r. odeszła od nas pani Zofia Fila ze względu na stan zdrowia. Pracowała z nami od początku, za co jej bardzo dziękujemy. Praca w Zespole jest dla nas ważna. Przynosi nam zadowolenie i satysfakcję. Poprzez naszą działalność nie zaginą stare pieśni ludowe, zwyczaje, stroje oraz gwara, którą pielęgnujemy. Wspomnę że konsultantką naszą jest pani Jola Dragan z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

          Z okazji tego skromnego Jubileuszu życzę całemu Zespołowi wytrwałości i dalszej owocnej pracy.

Emilia Adamczyk

kierowniczka Zespołu

 

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Bannery boczne

 

Imieniny

POGODA W MAZURACH