Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

HERB WSI MAZURY

Czcionka:

Herb wsi Mazury w wersji podstawowej

 

Herb wsi Mazury w wersji podstawowej, tzw. „małej” tworzą tarcza i godło. Godło składa się z dwóch elementów - krzyża i postaci Mazurów z atrybutami. W swej części zasadniczej należy do typu „herbów mówiących”, czyli takich, których godło mówi o nazwie wsi. Podobnie jak herb pobliskiego miasta Sokołów Młp. Z inicjatywą jego opracowania i uchwalenia wystąpili sołtys wsi Mazury Jan Adamczyk oraz prezes jednostki OSP Czesław Białas. Zaprojektował go miejscowy artysta rzeźbiarz i pasjonat historii regionalnej Benedykt Popek, opierając się na pieczęciach urzędowych wioski Mazury używanych w XVIII – XIX wieku. Herb został oficjalnie uchwalony przez zebranie wiejskie w dniu 19 kwietnia 2015 r.

 

Blazon herbu

 

            „W polu błękitnym tarczy renesansowej dwóch Mazurów wspartych o siebie barkami, z których jeden – po prawej, trzyma kij pasterski złoty, drugi róg obfitości takiej samej barwy. Obaj w płótniankach i spodniach srebrnych, kapeluszach złotych i butach brunatnych. Nad nimi krzyż kawalerski srebrny.”

 

Symbolika herbu

 

Tarcza renesansowa - określa czas powstania wsi, epokę renesansu. Błękitne tło tarczy - przynależność pierwotną do królów polskich oraz błogosławieństwo Matki Bożej. Krzyż – wyraża  tożsamość religijną, przynależność do rzymsko – katolickiego Kościoła Jezusa Chrystusa a także  patriotyzm i waleczność mieszkańców. Dwóch wspierających się Mazurów – symbolizuje nazwę wioski oraz jedność, solidarność i wspieranie się wzajemne mieszkańców. Ich strój – wyraża szacunek do kultury, tradycji i dokonań przodków. Kij pasterski – samorządność, dobre zarządzanie, opiekę nad wsią. Róg obfitości – dobrobyt i obfitość plonów.

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Bannery boczne

 

Imieniny

POGODA W MAZURACH