Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

MAZURY - historia

Czcionka:

    Wieś Mazury nie ma dokładnej daty powstania. Według badaczy historii tego regio­­­nu  wieś powstała w II połowie XVI wieku jako dzielnica wsi Zielonka, ta zaś powstała na mocy aktu lokacyjnego, wydanego przez króla Zygmunta Augusta w 1569 roku. Jej pierwotna nazwa to Ossówka.

W zakładaniu wsi przeszkodził właściciel sąsiednich prywatnych dóbr Sokołów: Pilecki, wskutek czego lokacja nie doszła do skutku. Dopiero po śmierci Pileckiego, wieś została założona w 1578 roku; osadzona mazurami sprowadzonymi  z Mazowsza. Mazury, jako nazwa odrębnej wsi, pojawia się w XVII wieku. Zielonka wraz z Mazurami była wsią państwową, królewską. Pod koniec XVII wieku Mazury wchodziły w skład raniżowskiego klucza dóbr królewskich starostwa sandomierskiego (powiat i województwo sandomierskie).

Po I rozbiorze Polski, od 1V 1772 roku, wieś znalazła się pod panowaniem austriackim, wchodząc w skład Galicji Zachodniej. W zaborze austriackim znajdowała się w raniżowskich dobrach kameralnych, rządowych.

Pod koniec XVIII wieku władze austriackie i państwowe rozparcelowały  obszar dworski w Mazurach. Na gruntach tych zostali osadzeni koloniści „józefińscy” niemieccy w liczbie kilkunastu rodzin oraz koloniści polscy  w liczbie 40 rodzin.  W ten sposób powstała nowa dzielnica wsi „Nowe Mazury”.

W 1833 roku wieś Mazury stała się wsią prywatną.

Władze austriackie wystawiły na sprzedaż dobra  raniżowskie. Podzieliły ja na cztery sekcje  w jednej sekcji były Mazury, które zakupił Karol Nitsche. Od tej pory stały się wsią prywatną. W 1843 roku te dobra raniżowskie  nabył Władysław hrabia Rey (do 1887roku).

W 1883 roku otwarto  niezorganizowaną szkołę ludową, a w 1887 wystawiono budynek dla szkoły urzędowej filialnej, w której uczył jeden nauczyciel - Jan Świątek.

Zaprowadził w pierwszym roku  dwa stopnie nauki.

W 1909 roku staraniem C.K. Inspektora Szkolnego Henryka Welfego Rada Szkolna wyraziła zgodę na wybudowanie nowej, murowanej szkoły, ponieważ stary, drewniany budynek był mocno zniszczony. Otwarcie nowej piętrowej szkoły ludowej nastąpiło 7 sierpnia 1911 roku.

W 1938 roku biskup Barda ustanawia parafię Mazury.18 kwietnia 1939 roku mieszkańcy przystąpili do budowy kościoła. Wkraczające wojska niemieckie nie przeszkadzały w budowie. I tak, pokonując wszelkie trudności, niedostatki i niebezpieczeństwa okresu okupacji, Mazurzanie wybudowali kościół.

Uroczystość poświęcenia kościoła i odprawienie pierwszej pontyfikalnej Sumy odbyło się 22 listopada 1941 roku. Pierwszym proboszczem i zarazem budowniczym kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy był ks. Stanisław Bąk, który wniósł wiele zasług dla parafii i dla kraju. W okresie okupacji był kapelanem w stopniu kapitana dwóch placówek AK: Raniżów i Sokołów. Wspólnie  z nauczycielką Janiną Coufal i klerykiem Bronisławem Filą prowadził tajne nauczanie. Po wojnie nadal działał w służbie kościoła i wolnego kraju. 

Ważnym wydarzeniem we wsi Mazury było zakończenie elektryfikacji wsi w 1958 roku.

W 1970 roku  wybudowano wiejski Ośrodek Zdrowia.

W 1995 roku ukończono budowę wodociągu, a dwa lata później gazociągu. 

     Obecnie Mazury to wieś nowoczesna z pięknymi domami i ogrodami. Całkowita powierzchnia wsi wynosi 1043 hektarów. Część mieszkańców zajmuje się rolnictwem. Jednak ze  względów ekonomicznych coraz  mniej jest gospodarstw rolnych. Niektórzy utrzymują się z pracy zawodowej w pobliskich zakładach lub pracy za granicą. Młodzież kształci się w szkołach średnich i wyższych, ale wolne chwile chętnie spędza w swojej rodzinnej wsi, otoczonej ze wszech stron lasem.

                                                                                                                                                                    Benedykt Popek

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Bannery boczne

 

Imieniny

POGODA W MAZURACH