WIELKI POST
Środa Popielcowa zwana również Popielcem, rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu. W kościele katolickim Wielki Post stanowi czas przygotowań do najważniejszego katolickiego święta, jakim jest Wielkanoc. Środa Popielcowa ostatecznie kończy karnawał. Tego dnia głowy wiernych posypywane są popiołem, symbolizującym pokutę, żal za grzechy oraz mocne postanowienie poprawy. Popiół do posypywania głów wiernych pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z poprzedniego roku. Związana z Popielcem tradycja trwa niemalże od IX wieków.
Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia, przygotowujący wiernych do godnego przeżycia pamiątki Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, czyli innymi słowy do świąt Wielkanocnych. Trwa 40 dni; od Środy Popielcowej do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej należy już do Triduum Paschalnego).
Historia postu przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego sięga już II w. – m.in. Tertulian i św. Ireneusz wspominają w swoich pismach o poście 40-godzinnym, obowiązującym zatem w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę. W III wieku Wielki Post trwał tydzień, a na początku IV w. liczył już czterdzieści dni. Nie był to jednak „dzisiejszy” Wielki Post, ponieważ w owych 40 dniach mieściły się niedziele, które – zgodnie ze zwyczajem chrześcijańskim – nie powinny i nie mogą być dniami pokutnymi. Stąd w VII wieku dokonano kolejnej reformy i Wielki Post rozpoczynał się od Środy Popielcowej, tak jak ma to miejsce w dzisiejszych czasach.