Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Niedziela 29.03.2020. - prywatna adoracja

Utworzono dnia 27.03.2020

W tym trudnym dla wszystkich czasie, w czasie "pozostania w domu",  a co za tym idzie i ograniczeń  w udziale we mszy św. pragniemy poinformować, że  po uzgodnieniu z ks. proboszczem, istnieje możliwość "zorganizowania" w naszym kościele w najbliższą niedzielę  prywatnych - rodzinnych (maksymalnie 5 osób) adoracji Najświętszego Sakramentu. Chętnych prosimy o kontakt pod nr tel. 694-719-394 .

 

czytaj dalej na temat: Niedziela 29.03.2020. - prywatna adoracja

Komunikat Kurii -Wytyczne Biskupa Rzeszowskiego w sprawach organizowania duszpasterstwa w okresie epidemii koronawirusa

Utworzono dnia 22.03.2020

L. dz. 310/2020                                                                                                                        Rzeszów, 20.03.2020 r.

 

    KOMUNIKAT KURII

W zaistniałej sytuacji zagrożenia epidemicznego oraz na podstawie dotychczasowych doświadczeń Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazuje następujące wytyczne Biskupa Rzeszowskiego:

 

czytaj dalej na temat: Komunikat Kurii -Wytyczne Biskupa Rzeszowskiego w sprawach organizowania duszpasterstwa w okresie epidemii koronawirusa

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kolbuszowej

Utworzono dnia 16.03.2020

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kolbuszowej

Komunikat 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w  Kolbuszowej informuje, że osoby potencjalnie narażone w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa SARS-CoV-2 proszone są wyłącznie o kontakt telefoniczny z numerem 172271150 w godz. 7.30 -15.05, a poza godzinami urzędowania z numerem alarmowym 606946473 Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kolbuszowej celem objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczanymi  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem www.gis.gov.pl, m.in. „Komunikat dla podróżujących”, „Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)” oraz „Zasady postępowania w PODRÓŻY LOTNICZEJ oraz w portach lotniczych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)”. Zachęcamy również do odwiedzania strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Facebooku, gdzie zamieszczane są najnowsze informacje.

Dodatkowo informujemy, że Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Nr infolinii to: 800 190 590.

 

czytaj dalej na temat: Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kolbuszowej

Informacje - koronawirus

Utworzono dnia 14.03.2020

Koronawirus - Informacje

 Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.

Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych  i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

Aktualne informacje znajdiesz na stronie:  https://www.gov.pl/web/koronawirus

czytaj dalej na temat: Informacje - koronawirus

Babski Wieczorek 08.03.2020.

Utworzono dnia 09.03.2020

            8 marca Kobiety z Mazurów świętowały Dzień Kobiet  na "Babskim Wieczorku". KGW, Sołtys i Rada Sołecka, oraz OSP  jak co roku zorganizowali z okazji Dnia Kobiet  spotkanie dla Pań. Panowie zadbali o słodki prezent i symboliczny kwiatek dla każdej kobiety, panie z KGW  o słodki poczęstunek.   Nasz "DUET":  "Mazurskie Muzykanty" i "Mazurskie Śpiwaki" pieknie zagrali i zaśpiewali dla wszystkich Pań. Gościnnie wystąpił kabaret z Kątów Rakszawskich "Powrót do Młodości", przedstawiają kilka skeczy, które rozbawiły do łez zebraną publiczność. Zostały też przekazane życzenia, które napłynęły dla Pań od Posła na Sejm RP pana Zbigniewa Chmielowca, pani Ewy Draus - wicemarszałka województwa podkarpackiego, oraz starosty powiatu kolbuszowskiego pana Józefa Kardysia.     W związku z tym, że w najbliższym czasie mamy również inne święta jak Dzien Meżczyzny i Dzień Sołtysa nie zabrakło też życzeń dla wszystkich Panów i naszego Sołtysa i Rady Sołeckiej. Dziękujemy wszystkim Paniom za przybycie. Dziękujemy panu Janowi Puziowi - przewodniczącemu Rady Gminy  za przybycie i życzenia również od Smorządu, oraz ciepłe słowa skierowane do mazurskiej społeczności że  "jesteście inspiracją..."

Serdeczne podziekowania dla wszystkich którzy włączyli sie w organizację.

 

czytaj dalej na temat: Babski Wieczorek 08.03.2020.

1 marca -Narodowy Dzień Żołnierzy Wykletych

Utworzono dnia 01.03.2020

   1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wykletych, Żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę, przeciwstawiając sie sowietyzacji naszej Ojczyzny. W naszej miejscowości po mszy św. uczniowie mazurskiej szkoły podczas akademii przypomnieli Mazurzan walczących z reżimem komunistycznym.

 

 

 

 

Byli to:

ks. Stanisław Bąk – proboszcz, kapelan AK i WiN

Wawrzyniec Suski – sołtys

 Jakub Bal – radny

Tadeusz Bal- ppor.

Józef Bełza- szofer

Józef Biała – rolnik

Janina Coufal – nauczyciel

Andrzej Dec – pisarz

Antoni Pokój – rolnik

Marian Popek – organista

Wojciech Smolak – murarz

Józef Szot- rolnik

Na koniec wszyscy przeszli pod pomnik ks.St. Bąka, aby składając kwiaty i zapalając znicze oddać hołd tym wszystkim, który poświęcili swe życie za Ojczyznę.

Dziekujemy uczniom, absolwentom, a przede wszystkim nauczycielom, którzy przygotowując takie akademie nie pozwalają nam zapomnieć o ludziach, którzy oddali często życie, abyśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie.

czytaj dalej na temat: 1 marca -Narodowy Dzień Żołnierzy Wykletych

Zegar

Kalendarium

Marzec 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Bannery boczne

 

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 30

W poprzednim tygodniu: 189

W tym miesiącu: 219

W poprzednim miesiącu: 574

Wszystkich: 32355