Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Dożynki Diecezjalne 27.08.2017.r.

Utworzono dnia 28.08.2017

         27.08.2017r. w Parku Papieskim przy Rzeszowskiej Katedrze odbyły się kolejne „Dożynki Diecezjalne”. W tegorocznych dożynkach uczestniczyły 83 delegacje z całej diecezji rzeszowskiej, przywożąc ze sobą 97 wieńców, jako podziękowanie za tegoroczne zbiory. Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. Jerzy Uchman – diecezjalny duszpasterz rolników – w przywiał przybyłych do Rzeszowa rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy, oraz obecnych na Mszy św. parlamentarzystów, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe.  Mszy świętej przy rzeszowskiej Katedrze przewodniczył biskup Jan Wątroba, który dziękował rolnikom za miłość do ziemi i trud jej uprawiania, pobłogosławił przyniesione płody. Po błogosławieństwie poszczególne delegacje, przedstawiane przez ks. Jana Szczupaka – wikariusza biskupiego ds. społecznych, prezentowały swoje wieńce.    W uroczystościach dożynkowych wzięła udział tez delegacja z naszej Parafii. Panie z KGW w Lasowiackich strojach i Panowie z OSP w Mazurach z dwoma wieńcami reprezentowali naszą wioskę.

 

czytaj dalej na temat: Dożynki Diecezjalne 27.08.2017.r.

15.08.2017r. Wniebowzięcie Najświetszej Maryi Panny- Świeto Matki Bożej Zielnej

Utworzono dnia 16.08.2017

      Święto Matki Bożej Zielnej - to najstarsze święto Maryjne. W Polsce obchodzone od IX wieku. Kłosy zbóż, owoce i kwiaty są symbolem duchowej dojrzałości i pełni łask, jakimi Maryję obdarzył Bóg. W tym dniu przynosimy do naszych swiątyń tzw."ziela" - wiązanki zbóż, ziół, kwiatów, owoców ziemi i pracy ludzi, by podziękować Matce Bożej za pomoc i opiekę nad ludźmi i plonami. Specjalnym darem są wieńce dożynkowe.    W naszej parafii, jak juz od wielu lat, tak i w tym roku zespół "Mazurzanie"  przygotował dwa wieńce, tradycyjną  "kopułę" i "mendel", który jak się okazało jest bardzo bliski sercu naszego Proboszcza, zwany w Jego rodzinnych stronach "półkopką".

 

czytaj dalej na temat: 15.08.2017r. Wniebowzięcie Najświetszej Maryi Panny- Świeto Matki Bożej Zielnej

Kalwaria Pacławska - Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Utworzono dnia 14.08.2017

       Co roku od 11 do 15 sierpnia na „Jasną Górę Podkarpacia”, przybywają tysiące wiernych z różnych miast Polski oraz Ukrainy i Słowacji, aby wziąć  udział w Wielkim Odpuście Wniebowziecia Najswietszej Maryi Panny.  13.08.2017r. kilkadziesiąt mieszkańców naszej wioski,  również wyruszyło na Pielgrzymkę do Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Wzięli udział w „Dróżkach Pogrzebu Matki Bożej” pod przewodnictwem naszego Proboszcza ks. Wiesława Doparta, Koronce do Miłosierdzia Bożego, Mszy św. oraz wysłuchali koncertu Orkiestry Kalwaryjskiej. W godzinach wieczornych umocnieni i pełni wrażeń powrócili do Mazurów.

 

czytaj dalej na temat: Kalwaria Pacławska - Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

"Mazurzanie" na "Podkarpackim Weselu" w Rymanowie Zdroju

Utworzono dnia 31.07.2017

30 lipca 2017 r. Zespół "Mazurzanie" wraz z Kapelą "Raniżowianie" wzięli udział w XI edycji Wesela Podkarpackiego, organizowanego przez WDK w Rzeszowie i GOK w Rymanowie. W parku nad Czarnym Potokiem w Rymanowie Zdroju, zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć, jak wyglądało tradycyjne, wiejskie wesele na początku XX wieku w naszym regionie. Na program złożyły się następujące części: zmówiny, wiechowiny, swaszczyny, przyjazd do młodej, błogosławieństwo, wyjście i powrót z kościoła, brama weselna, przywitanie młodych, tańce i bitka weselna, oczepiny, kołacz, zbieranie na wianek, wiecha oraz poprawiny. Obrzęd weselny przedstawiły zespoły: Zespół Ludowy  "Sonina" i  "Folusz" oraz Zespoły obrzędowe "Futomianie", "Mazurzanie" i "Rymanowianie". Zespół " Mazurzanie" w nieco powiększonym składzie, wraz z Kapelą " Raniżowianie" przypomniał "zmówiny", oraz zbieranie na wianek.

Foto relacja w zakładce: ZESPÓŁ OBRZĘDOWY "MAZURZANIE" - Aktualności

czytaj dalej na temat: "Mazurzanie" na "Podkarpackim Weselu" w Rymanowie Zdroju

III miejsce "Mazurzanek" na XXII Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie

Utworzono dnia 03.07.2017

       02.07.2017r. Panie z zespołu "Mazurzanie" wzięły udział w XXII Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie. Panie przedstawiły 3 piosenki, wykonanie których zapewniło im III miejsce w kategorii: zespoły a'capella .W tegorocznej edycji przeglądu  wzięło udział  27 zespołów śpiewaczych z woj. podkarpackiego, które zaprezentowały tradycyjne pieśni i przyśpiewki ludowe w dwóch kategoriach: zespoły a'capella i zespoły z akompaniamentem. Jury w składzie: Beata Adamczyk – pedagog i muzyk, Jerzy Dynia – muzyk i folklorysta, Maria Kula – etnograf i instruktor WDK w Rzeszowie,  przyznało po 3 miejsca i 3 wyróznienia w każdej z kategorii. Przy tak dużej ilości zespołów sukces "Mazurzanek" jest tym większy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

czytaj dalej na temat: III miejsce "Mazurzanek" na XXII Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie

Mazurski Odpust

Utworzono dnia 28.06.2017

            25.06.2017r. w naszej parafii odbył się Odpust ku czci Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Sume odpustową odprawił i kazanie wygłosił  ks. proboszcz z Gwoźnicy, a uroczystość uświetniła Parafialna Orkiestra Dęta z Gwoźnicy. Przed mszą św. mieszkańcy i przybyli goście mogli posłuchać koncertu orkiestry.

czytaj dalej na temat: Mazurski Odpust

Po 30-latach pracy w Mazurach dyr. Marek Wiącek odchodzi na emeryturę

Utworzono dnia 23.06.2017

   22.06.2017r. wójt naszej Gminy, uczniowie, nauczyciele, rodzice, oraz przedstawiciele mieszkańców Mazurów podziękowali dyrektorowi ZPO w Mazurach Markowi Wiąckowi  za 30 lat pracy w naszej miejscowości. Były piękne podziękowania, były piekne kwiaty, były też łzy wzruszenia.

czytaj dalej na temat: Po 30-latach pracy w Mazurach dyr. Marek Wiącek odchodzi na emeryturę

Koncert organowy

Utworzono dnia 19.06.2017

         18.06.2017r. w Mazurskim kosciele odbył się Koncert Organowy.  Wystapił organista Kościoła św.Anny w Warszawie - Kamil Steć, który przedstawił utwory: G.F. Haendela, M.Surzyńskiego, S.Karga-Elerta, J.S.Bacha oraz improwizacje.

czytaj dalej na temat: Koncert organowy

20-lecie Zespołu "MAZURZANIE" i posługi duszpasterskiej ks. Wiesława Doparta w parafii Mazury

Utworzono dnia 19.06.2017

       18.06.2017r. Zespół "Mazurzanie" świętował 20-lecie swojej działalności, a ks.Wiesław Dopart 20-lecie posługi duszpasterskiej w parafii Mazury. We mszy św. odprawionej w intencji zespołu oprócz mieszkańców wzieli też udział zaproszeni goście. Po mszy św. przedstawiciele mieszkańców złożyli życzenia "Mazurzanom" oraz wręczyli kwiaty. Ks.Proboszczowi życzenia złożyli przedstawicieli parafian, władz gminnych, Poseł na Sejm RP  Pan Mieczysław Miazga, mazurscy Radni, przedstawiciele ministrantów, na koniec wszyscy zgromadzeni w kościele odśpiewali: "Życzymy, życzymy...". Dalsza część uroczystości odbyła się w remizie OSP, gdzie były dalsze życzenia dla Zespołu oraz miłe spotkanie, troche wspomnień, trochę obietnic...                Kapela "Raniżowianie" swoim występem uswietniła spotkanie.  Polecamy artykuł Benedykta Popka poswięcony 20 leciu Zespołu "Mazurzanie",  który ukazał sie w 4 numerze "Wieści Raniżowskich "


 

 

czytaj dalej na temat: 20-lecie Zespołu "MAZURZANIE" i posługi duszpasterskiej ks. Wiesława Doparta w parafii Mazury

Uroczystość Bożego Ciała 15.06.2017r.

Utworzono dnia 17.06.2017

   15.06.2017r. Uroczystość Bożego Ciała w Mazurach

czytaj dalej na temat: Uroczystość Bożego Ciała 15.06.2017r.

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 67

W poprzednim tygodniu: 203

W tym miesiącu: 403

W poprzednim miesiącu: 709

Wszystkich: 13659