Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

450-lecie lokacji wsi Ossówka -Mazury - 7-8.09.2019.

Utworzono dnia 09.09.2019
Czcionka:

         W dniach 7 i 8 września Mazury świętowały 450-lecie lokacji wsi Ossówka-Mazury
W sobotę 7 września w naszej szkole odbyła się konferencja naukowa pt."Historia i dziedzictwo wsi Mazury".Prelegenci przedstawili 5 referatów:

1. Redaktor Benedykt Popek  - "Prezentacja monografii historycznej "Zarys dziejów wsi Mazury 1569-2019, tom I  1569-1772" ".
2. mgr Wojciech Mroczka  -  "Przebieg procesów osadniczych na Raniżowszczyźnie".
3. dr Joachim Popek  - "Leśne i pastwiskowe prawa służebne  mieszkańców Mazurów w XIX wieku".
4. mgr Judyta Sos  - "Strój ludowy dawnych mieszkańców wsi Mazury w zbiorach Muzeum Etnograficznego im. F.Kotuli w Rzeszowie".
5. mgr inż. Stanisław Samojedny  - "Współczesne Mazury - 2019".
Wszyscy obecni na konferencji mieli możliwość otrzymania książki "Zarys dziejów wsi Mazury t.1 1569 -1772".
O godzinie 18.00 w naszym kościele odbył się koncert organowy w wykonaniu Bartosza - Patryka Rzymana, który wykonał utwory min..J.S.Bacha, C.Ph.E.Bacha, J.Janca. Muzyka przepleciona piękną liryka w wykonaniu uczniów naszej szkoły, oraz płonące świece wprowadziły słuchaczy w bardzo podniosły nastrój. Serdeczne podziękowania dla pani dyr Renaty Zawartka i pani Bożeny Smolak za przygotowanie pięknej oprawy koncertu. Po koncercie można było nabyć płytę z utworami granymi przez Bartosza - Patryka Rzymana na mazurskich organach w lipcu tego roku
W niedzielę 8 września uroczystości rozpoczęły sie mszą św. o godz.13.00 odprawiana przez ks. proboszcza Wiesława Doparta w koncelebrze księży rodaków: Franciszka Kołodzieja, Władysława Kołodzieja, Czesława Matuły, oraz ks. proboszcza z Raniżowa. W uroczystościach uczestniczyły też siostry: Teresa i Marta  - nasze krajanki. Mszę św. uświetniła orkiestra dęta "Mazurskiego Ogniska Muzycznego"  prowadzona przez państwa Niezgodów. Po mszy wszyscy zebrani mogli obejrzeć piękną inscenizację przygotowana przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły pt. "Nadanie Aktu Lokacyjnego wsi Ossówka-Mazury przez Jego Mości Króla Zygmunta II Augusta sołtysowi Studzieńskiemu". We mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe OSP z terenu naszej gminy, szkoły podstawowej im.gen.Bronisława Kwiatkowskiego, NSZZ  Solidarność, przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście, zespół "Mazurzanie", Dziecięca Drużyna Pożarnicza i licznie zgromadzeni mieszkańcy Mazurów i nie tylko. Po skończonej mszy wszyscy w pięknym korowodzie prowadzonym przez Mazurską Orkiestrę dętą przeszli pod budynek "ratusza", gdzie została poświęcona i odsłonięta pamiątkowa tablica. Poświecenia dokonał ks. Proboszcz, a odsłonięcia przedstawiciele lokalnych władz i organizacji działających w naszej wsi:
Wójt Gminy Raniżów - Władysław Grądziel,
Sołtys Mazurów - Jan Adamczyk,
ks. proboszcz - Wiesław Dopart,
dyr ZPO w Mazurach - Renata Zawartka,
radna powiatowa - Maria Zawada,
radni gminy -  Anna Olszowy, Andrzej Sondej,
przewodniczący Komitetu Obchodów 450-lecia Mazurów - Benedykt Popek,
kierowniczka Zespołu "Mazurzanie" - Emilia Adamczyk,
prezes OSP Mazury - Czesław Białas,
przedstawiciel SRWM - Bogdan Golesz,
przewodnicząca KGW w Mazurach "Mazurzanie" - Renata Śliż.
        Po odsłonięciu tablicy i odśpiewaniu Hymnu Narodowego  wszyscy udali się na plac przed Remizą gdzie odbyły się dalsze wystąpienia, przemówienia i program artystyczny, na który składały się występy: Kapeli "Raniżowianie", dzieci ze szkoły podstawowej, zespołu "Mazurzanie", którzy przybliżyli zwyczaje żniwne w programie pt. "Jak to nasi dziadowie żniwowali", ZPiT " Lesiaki" i "Wolanie"  zaprezentował sie w pięknych tańcach narodowych i ludowych,  a "Mazurskie Muzykanty" zagrali utwory ludowe. Dziecięca Drużyna Pożarnicza zaprezentowała pokaz sprawności bojowej. Gościem specjalnym był Zespół "Markowianie" z Markowej. Na konie programu artystycznego można było zobaczyć niecodzienny "Zbójnicki pokaz ogniowy" zakończony pokazem sztucznych ogni, a wytrwali bawili się do północy przy muzyce Zespołu "Cebula-Band". Podczas obchodu jubileuszu można było obejrzeć wystawę fotograficzną przygotowaną specjalnie na tę okazję. Panie z KGW w Mazurach przygotowały poczęstunek, członkowie SRWM częstowali grochówką. Organizatorzy zadbali też o atrakcje dla najmłodszych, a dla tych trochę starszych były kiełbaski i piwko. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, mile spędzić czas świętując 450-lecie lokacji naszej wioski.

GALERIE:

konferencja naukowa 07.09.2019.

konferencja naukowa 07.09.2019.

Koncert organowy 07.09.2019.

Koncert organowy 07.09.2019.

450-lecie

450-lecie

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Bannery boczne

 

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 100

W poprzednim tygodniu: 217

W tym miesiącu: 754

W poprzednim miesiącu: 699

Wszystkich: 59319

POGODA W MAZURACH