Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Prace nad wieńcami dożynkowymi

Utworzono dnia 01.08.2019

Panie z KGW i zespołu "Mazurzanie" jak co roku przygotowują wieńce dożynkowe, aby 15 sierpnia w dzień Wniebowzięcia NMP zanieść do naszej świątyni i podziekować za tegoroczne plony. Panie przygotuwują dwa wieńce, jeden tradycyjny, drugi nawiązujacy do 450-lecia lokowania wsi Ossówka-Mazury. Prace trwają już od dłuższego czasu. Trzeba było przygotować projekt, konstrukcje, zebrać zboże... Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.  

Efekt prac bedziemy mogli obejrzeć  15 .08.2019.

 

 

czytaj dalej na temat: Prace nad wieńcami dożynkowymi

Mazurskie KGW w Raniżowie

Utworzono dnia 16.07.2019

W dniu 14 lipca 2019r. mazurskie KGW wraz z KGW w Raniżowie wzięło udział w Dniach Raniżowa. W ramach projektu pn. "Turystyczny Szlak Dobrego Smaku" realizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Siedlisko", Koła przygotowały degustację tradycyjnych potraw. więcej:  KOŁO GOSPPODYŃ WIEJSKICH

czytaj dalej na temat: Mazurskie KGW w Raniżowie

I miejsce "Mazurzanek" w XXIV Wojewódzkim Przegladzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie

Utworzono dnia 08.07.2019

7 lipca 2019r. w Miejsko Gminnym Ośrodku  Kultury im. Katarzyny Sobczyk w Tyczynie odbył się  XXIV Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Śpiewaczych.  W przeglądzie wzięło udział 29 zespołów z województwa podkarpackiego, występując w  dwóch kategoriach: z akompaniamentem i  a'capella. Każdy Zespół prezentował trzy utwory. Mazurzanki wystąpiły w kategorii a'capella  śpiewając utwory: "Posła Kasiejka", " Ej mój zagoneńku" i  "Oj siadoj, siadoj..." zapewniająć sobie I miejsce. W kategorii z akompaniamentem I miejsce wyśpiewał zespół "Tyczyniacy z  Tyczyna.                                                                                                                 

                                                                                                                                                                                          

czytaj dalej na temat: I miejsce "Mazurzanek" w XXIV Wojewódzkim Przegladzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie

Świeto Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych imienia.gen.Bronisława Kwiatkowskiego Warszawa 26.06.2019.

Utworzono dnia 27.06.2019

       26 czerwca 2019r. delegacja z Mazurów z Pocztem Sztandarowym naszej szkoły wzięła udział w obchodach święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie,  od tego roku noszącego imię gen. Bronisława Kwiatkowskiego. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego celebrowaną przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego JE ks.bp.gen.bryg.dr.Józefa Guzdka. Po mszy św. i zlożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskej uczestnicy udali się na oficjalne uroczystości na plac Marszałka Jóżefa Piłsudskiego.  Gen.dyw. Tomasz Piotrowski w swoim przemówieniu  przypomniał postać patrona - gen.Bronisława Kwiatkowskiego, który był Dowódcą Operacyjnym Sił Zbrojnych w latach 2007-2010. W trakcie uroczystości  minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Paweł Soloch oraz gen. dyw.Tomasz Piotrowski wręczyli żołnierzom i pracownikom resortu  obrony narodowej odznaczenia i wyróżnienia. Podczas uroczystości Córka generała - Kamila w imieniu całej rodziny złożyła życzenia wszystkim żołnierzom, a wspominając swego ojca śp. gen Kwiatkowskiego powiedziała:" Nigdy nie pozwolił swoim żołnierzom zwątpić w sens wykonywanych czynności. Zarażał optymizmem. Jego poczucie humoru potrafiło rozładować niejedną ciężką sytuację. Zwykł mówić, że dobry Dowódca to nie taki, który mówi: „do boju marsz”, ale taki, który mówi: „do boju za mną"."
 Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza zakończyło odegranie  "Pieśni Reprezentacyjnej WP" , defilada pododdziałów i przelot samolotów Zespołu Akrobacyjnego "Biało-Czerwone Iskry" . Następnie  wszyscy udali się na teren Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im.gen.Bronisława Kwiatkowskiego, gdzie również nasza delegacja złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą generałowi  Kwiatkowskiemu. Delegacja z Mazurów serdecznie dziękuje Pani Krystynie Kwiatkowskiej za możliwość uczestniczenia w tak pieknej i podniosłej uroczystości.
czytaj dalej na temat: Świeto Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych imienia.gen.Bronisława Kwiatkowskiego Warszawa 26.06.2019.

23.06.2019. Olimpiada Dziecięcych Drużyn Pożarniczych Wieruszów 2019

Utworzono dnia 24.06.2019

       W niedzielę 23 czerwca Mazurska Dziecięca Drużyna Pożarnica wzięła udział w I Międzynarodowej i II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Dziecięcych Drużyn Pożarniczych w Wieruszowie w województwie łódzkim.  Zawody oficjalnie otworzył prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak. Na linii startu stanęło 40  10-osobowych drużyn dziecięcych reprezentujących dwa państwa.(38 drużyn z Polski i 2 drużyny  z Czech). Z województwa dolnośląskiego przyjechały 3 drużyny, kujawsko-pomorskiego 1, łódzkiego 8, mazowieckiego 2, wielkopolskiego 6, opolskiego 6, lubuskiego 2,  podkarpackiego 5, świętokrzyskiego 1, małopolskiego 2, śląskiego 2. Zostały przeprowadzone według regulaminu niestandardowego zatwierdzonego przez ZG ZOSP RP. Mali  Strażacy musieli się zmierzyć z musztrą, sztafetą pożarniczą, ćwiczeniem bojowym z motopompą i ćwiczeniem bojowym z sikawką. Zawodnicy mieli od 4 do 10 lat. Średni wiek małych sportowców wyniósł 7,86 lat, średni wiek najmłodszej drużyny to 4,8 lat, a najstarszej 9,5. Wszystkie drużyny zajęły I miejsce, otrzymały medale, puchary, nagrody i certyfikaty. Gratulujemy MAŁYM STRAŻAKOM.

czytaj dalej na temat: 23.06.2019. Olimpiada Dziecięcych Drużyn Pożarniczych Wieruszów 2019

06.06.2019. Warsztaty z Jerzym Nogalem

Utworzono dnia 07.06.2019

więcej: zakładka -  KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH => Aktualności

czytaj dalej na temat: 06.06.2019. Warsztaty z Jerzym Nogalem

IV Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu

Utworzono dnia 27.05.2019

W niedzielę, 26 maja strażacy diecezji rzeszowskiej wzięli udział w IV Diecezjalnej Pielgrzymce Strażaków do Dębowca.

wiecej: OSP

czytaj dalej na temat: IV Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu

XXVII Podkarpacka Parada Straży Grobowych TURKI 2019.

Utworzono dnia 07.05.2019

     5-go  maja  2019r. w Pustyni  k. Debicy odbyła  XXVII Podkarpacka, a zarazem  XVI Ogólnopolska Parada Straży Wielkanocnych.  Uroczystość rozpoczęła się  Mszą św. w trzech kościołach:  w Dębicy-Latoszynie, Pustkowie-Osiedlu i Brzeźnicy. Po mszach św. na terenie obiektu sportowego MULKS w Pustyni,   37 grup Turków zaprezentowało  pokaz musztry paradnej, którym towarzyszyło 11 orkiestr dętych.  Mazurskiej Straży Grobowej, pod komendą Rafała Makusaka, również jak co roku zaprezentowała się w paradzie, wraz z Mazurską Orkiestrą Dętą pod batutą Aleksandry Niezgoda. Nie zabrakło też przedstawicieli Dziecięcej Drużyny mazurskiej Straży.    Na  ręce komendantów grup oraz dyrygentów orkiestr wręczono okolicznościowe pamiątki i dyplomy. Podczas prezentacji o poszczególnych grupach opowiadał pan Czesław Drąg, który wiernie towarzyszy Paradzie od pierwszej edycji.  Na podkarpaciu tradycja zaciągania  straży przy grobie Pańskim przez Turków jest bardzo popularna w wielu miejscowościach.  Dlaczego Turki? Legenda głosi, że żołnierze  króla Jana III Sobieskiego wracając z bitwy pod Wiedniem i pod Parkanami  dotarli do Polski w Wielki Piątek 1684r.i od razu udali się do kościoła,  aby podziękować Bogu za opiekę i szczęśliwy powrót do domu. W zdobycznych mundurach zaciągnęli  wartę przy grobie Pańskim i stąd została nazwa TURKI.

 

Więcej zdj. : OSP => Mazurska Straż Grobowa => Turki

czytaj dalej na temat: XXVII Podkarpacka Parada Straży Grobowych TURKI 2019.

Zegar

Kalendarium

Lipiec 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Bannery boczne

 

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 52

W poprzednim tygodniu: 121

W tym miesiącu: 245

W poprzednim miesiącu: 718

Wszystkich: 27367